Innan knopparna brister

Fågelkvitter, knoppar som är på väg att brista och sommartemperaturer enligt meteorlogerna – visst är det ljuvligt! Och har man sett köerna hos trädgårdshanlarna så vet man att nu längtar vi efter blommor.

Men naturen tar tid på sig och vill du se något annat än penséer och narcisser så får du bjuda till lite själv.

Snyggaste blommönstren i vår gör Jil Sander och det är jag deffinitivt inte ensam om att tycka. Var och varannan modetidning har stylat vårens modereportage med just blommor från Jil Sander.

Dyrt som attan – fick jag bara väskan skulle jag vara supernöjd – men hämta inspiration är gratis. Håll utkik efter stora blommor i klara färger med tryckkänsla så hamnar du i närheten.

Bästa budgetalternativen hittade jag hos Zara, 559 respektive 399 sek kostar de här två blommiga skönheterna.

Vill du absolut shoppa originalen så hittar du maxiklänningen  för 21.730 sek och  t-shirten för 2.300 sek hos Mytheresa. Skjortan kostar 2.275 sek hos Luisa via Roma opch kjolen blir din för 4.950 sek hos Net-A-Porter.

Bilder från Fashion Gone Rouge och respektive butik.

Läs andra bloggar om , , , , ,