”Cuffs”

Är du en armbandsperson som jag? När det kommer till smycken så är det just armband jag fastnat för. Samma gamla ringar på fingrarna dag ut och dag in. Men arnbanden byts ut beroende på humör, klädsel eller vad helst som påverkar morgonen.

Och armband är bra att ha, många eller massvis, ett i taget eller flera stycken på en gång. Med rätt armband kan man variera outfiten. Mixa eller matcha beroende på vad du känner för. Låt accessoarerna samsas eller missmatcha.

Till en sommarsöt klänning kan du lägga till kantiga armband i flera färger så blir det lite kontrast. Svarta kläder får ett lyft med stora silvriga armband och med nit- och läderarmband blir en hel outfit lite kaxigare.

Just nu längtar jag efter breda armband och tre lyxiga”suktar efter”-favoriter ser du ovan. Men kanske borda jag ha köpstopp på armband, min personliga samling är rätt gedigen och då är det ändå bara hälften av dem som syns på bilden.

Mer armbandsinpiration hittar du nedan. De tre på bilden kan du shoppa här: glittergroda från Roberto Cavalli kostar 7.800 sek hos Net-A-Porter, massor av allt har modellen från Giles, 7.800 sek hos farfetch.com och nitar och akryl kombineras på en rejäl cuff från Fendi blir din för 4.000 sek hos Net-A-Porter.

Bracelets from Marni Enkelt och avancerat | Marni Bracelets from Marni
Bracelets from Marc By Marc Jacobs Mixat och missmatchat | Marc By Marc Jacobs Bracelets from Marc By Marc Jacobs
Bracelets from Hermès Kontrasterande former | Just Cavalli Bracelets from Hermès
Bracelets from Hermès Många breda matchande | Hermès Bracelets from Hermès
Bracelets from Diane von Furstenberg Färgglada och vävda | Diane von Furstenberg Bracelets from Diane von Furstenberg
Bracelets from Just Cavalli Matchande toner | Just Cavalli Bracelets from Just Cavalli
Bracelets from Marc By Marc Jacobs Mixat och missmatchat | Marc By Marc Jacobs Bracelets from Marc By Marc Jacobs
Bracelet from YSL Supersnyggt | YSL Bracelet from YSL
Min armbandskollektion
Cuffs from Roberto Cavalli, Giles and Fendi Armband från Roberto Cavalli, Giles and Fendi Cuffs from Roberto Cavalli, Giles and Fendi

Visningsbilder från vogue.co.uk och NY Magazine.

Läs andra bloggar om , , , , , , .

Dela eller spara:
  • Facebook
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Tumblr
  • StumbleUpon
  • Netvibes
  • Google Bookmarks
  • Live
  • RSS
  • email
  • Print
  • Add to favorites
  • Yahoo! Buzz
  • Reddit

Andra poster i ämnet:

Kommentera


Twitter | Tumblr
Arkiv
Kategorier