Sista dagen på modeveckan i Milano, i morgon tar Paris över. En favorit från Milano får bli Missoni. Rätt in i hjärtat går de underbara stickade plaggen i uppdaterad Missoni tappning. För visst är huset likställt med stickat men efter en period av stagnation lyfter nu huset för varje säsong.
Höstens kollektion vimlar av plagg som man vill bo i eller svepa in sig i kanske är ett bättre uttryck och de lite mer markerade färgerna fungerar utmärkt för mig. Som hos andra designers är linjen lite fylligare än vad vi är vana vid att se hos italienarna. De är ju vanligtvis stora fans av supersmala siluetter men något har hänt inför hösten.
Modecirkusen flyttar, som sagt, till Paris och jag undrar hur det där stora hålet efter McQueen kommer hanteras. Schemat för Paris hittar du här.
Bilder från vogue.uk.co
Läs andra bloggar om Missoni, Missoni höst 2010, MFW, Milano Fashion Week, modevisning, modeveckor, mode, stickat


