Den amerikanska modemaffian har sitt speciella uttryck och i kollektionerna för hösten blev de fördjupade. Tidlösa plagg med en uttalad känsla av lyx kan man helt klart säga var tongivande för New York-visningarna. Det visades mycket kamelhårsfärgat, patentstickat, skinn (framför allt fårskinn), päls sammet och cashmere. Klassiskt skräddade feminina plagg men också en hel del lånat från herrarna gör kollektionerna mindre trendkänsliga. Däremot kan man undra vem som ska bära alla de fluffiga ”håriga” kjolarna som en rad designers klämt in i sina kollektioner.
Designers pratade om ”investment pieces” och ”fokus på kunderna”. En självklar strategi i det fortfarande nedslående ekonomiska klimatet. En mängd ytterplagg, gärna med kokongkänsla, gjorde entré och hos flera designers syntes långa skinnkappor.
Mest överraskande var att den tidlös nedtonade looken gjorde entré hos Marc Jacobs. Kanske är det som det sägs att han nu verkar ha gått hela varvet runt när det gäller experimenterande och dekonstruerande och nu återvänder till den plats han började på. Med en kollektion som ska förmedla känslan av en trygg hemmahamn som är helt oberoende av tiden. Lika spännande som en gråmulen novemberdag tycker jag – men det är ju bara jag.
Mest publikvänlig vara Alexander Wangs visning och Rodarte fick lika mycket uppmärksamhet som de förkänade. De är och verkar förbli undantaget inom amerikanskt mode med sin alldeles egna underbara signaturstil.
Personliga favoriter blir Nanette Lepores färgskala, mosaikmönstren hos Alexandre Herchcovitch, kalejdoskopeffekten hos Proenza Schouler och helt uttrycket hos Rodarte.
Nu har London tagit över modeveckan med förväntningarna på mer nyskapande uttryck. London tar också ett stort steg ut i den digitala världen när man livestreamar en stor del av visningarna. Och kanske kommer såren efter Alexander McQueens död vara mer öppna i hans hemland. För hur jag än vrider och vänder på det så känns det väldigt konstigt att modeveckorna bara fortsätter som om allt var ”business as usual”.
Bilder från vogue.uk.co
Läs andra bloggar om New York Fashion Week, modeveckor, Alexander Wang, Rodarte, Marc Jacobs, Nanette Lepore, mode





